Premier Irlandii zapowiada zmiany w TV Licence

Dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych w Irlandii unika opłacania tego abonamentu.

Taoiseach Leo Varadkar zapowiedział reformę systemu opłacania TV Licence. Jego zdaniem obecny system „wymaga przeglądu”.

TV Licence – abonament telewizyjny

Szef irlandzkiego rządu uważa, że jest to „staromodny sposób zbierania przychodów”, który oparty jest na posiadaniu telewizora.

Jak zauważył premier, telewizor jest urządzeniem, którego w dzisiejszych czasach wiele osób już nie ma. Inną kwestią jest też fakt, że prawie wszystkie pieniądze trafiają do RTÉ, „mimo że istnieje wiele innych podmiotów zaangażowanych w nadawanie poza nadawaniem publicznym”.

Premier Varadkar stwierdził, że reforma abonamentu telewizyjnego jest już dawno spóźniona i chce, „aby to się stało za tego rządu”.

Zmiany w TV Licence

W ubiegłym roku rządowa Komisja ds. Przyszłości Mediów zaleciła utrzymanie opłaty abonamentowej TV Licence, zarekomendowano jednak całkowite zreformowanie systemu.

Zmiana przepisów ma dostosować system do współczesnych trendów i ułatwić egzekwowanie opłat od mieszkańców, jak stwierdzono w raporcie.

Dziesiątki tysięcy gospodarstw domach unika opłacania TV Licence. Szacuje się, że kosztuje to skarb państwa aż 65 milionów euro rocznie. Osoby te argumentują, że nie korzystają z odbiorników telewizyjnych, lecz z urządzeń typu komputer, laptop czy tablet.

Tymczasem w przestrzeni publicznej w Irlandii trwa dyskusja w związku z ujawnionymi niedawno informacjami dotyczącymi wydawania pieniędzy pochodzących z opłaty TV Licence.

Po ujawnieniu skandalu wielu mieszkańców zapowiedziało natychmiastową rezygnację z opłacania abonamentu.