POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

W przyszłym tygodniu opublikowany zostanie zmodyfikowany plan „Living with Covid” w Irlandii.

Taoiseach Micheál Martin potwierdził w czwartek przedłużenie obowiązujących w Irlandii ostrych restrykcji.

Obecne ograniczenia obowiązują do 5 marca. Jednak w wywiadzie dla Irish Mirror Premie Martin potwierdził, że po tej dacie nie należy spodziewać się większych zmian.

Rząd zdecydował, że większość obostrzeń pozostanie w mocy przez co najmniej dziewięć tygodni czyli do końca kwietnia. Oczekiwane ich luzowanie ograniczone będzie do przywrócenia nauki stacjonarnej w szkołach.

Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie przywrócenia prac w sektorze budowlanym. Mimo sprzeciwu Ministra ds. Mieszkalnictwa z pewnością nie będzie to pełne otwarcie.

Premier Martin ostrzegł też, że salony fryzjerskie, puby i restauracje mogą pozostać zamknięte nawet dłużej niż przez kolejne dwa miesiące.

Taoiseach powiedział, że wyjście z tego lockdownu nie będzie tym samym, co ponowne otwarcie po poprzednich blokadach. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, w tym „wysoce zaraźliwym i bardziej niebezpiecznym” wariantem wirusa oraz realizacją programu szczepień przeciw Covid-19.

Eksperci z NPHET potwierdzili właśnie, że wariant brytyjski stanowi obecnie 90% wszystkich przypadków zakażeń koronawirusem w Irlandii.

Wypowiedź premiera rozwiewa nadzieje na zakończenie lockdown w pierwszej połowie kwietnia, o czym mówiono jeszcze w ubiegłym tygodniu:

Czytaj: Jest wstępny termin zniesienia Poziomu 5 restrykcji w Irlandii

Pełny zmodyfikowany plan „Living with Covid” zostanie opublikowany przez rząd w przyszłym tygodniu.