To pierwsza oficjalna wizyta Emmanuela Macrona w Irlandii.

Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjechał z jednodniową wizytą do Irlandii. Zaproszenie było dla niego „wielkim zaszczytem i źródłem inspiracji”.

Prezydent Francji

Prezydent Irlandii, Michael D Higgins, spotkał się z nim w rezydencji Áras an Uachtaráin w Dublin’s Phoenix Park. Podczas spotkania omówiono m.in. przyszłość Unii Europejskiej po Brexicie, kryzys klimatyczny, kryzys dotyczący programu szczepień przeciw Covid-19 na świecie, a także sytuację w Afganistanie, Etiopii i Haiti.

Podpisując Księgę Gości prezydent Macron stwierdził, że Irlandia „zajmuje cenne miejsce w sercu europejskiego snu” i Francja „pozostanie wiernym przyjacielem” Irlandii w przyszłości.

Spotkanie z premierem

W planie pobytu prezydenta Francji znalazło się także spotkanie z premierem Micheálem Martinem, wizyta w Trinity College i Guinness Enterprise Centre. Na koniec w programie wizyty zaplanowano uroczyste przyjęcie w rezydencji prezydenta Irlandii.

Wizyta francuskiego prezydenta w Irlandii jest wypełnieniem obietnicy wyborczej, zgodnie z którą Macron zobowiązał się odwiedzić wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Irlandia jest jednym z czterech ostatnich państw, do których ma jeszcze zawitać prezydent Francji.