Problemy z NCT w Irlandii - kierowcy na granicy cierpliwości

Mimo podjętych działań operatora w Irlandii, wciąż nie udaje się spełnić zobowiązań wobec Ministerstwa Transportu.

Kierowcy w Irlandii znajdują się na granicy cierpliwości z powodu opóźnień w przeglądach NCT.

NCT w Irlandii

Na liście oczekujących na badanie techniczne nadal znajduje się prawie 10 000 samochodów, a klienci teraz muszą czekać średnio 19 dni na przeprowadzenie testu, co jest o tydzień dłużej niż celowany termin wynoszący 12 dni.

Operator NCT, firma Applus, poinformował Komitet Transportu Oireachtas, że dokonano „znaczącego postępu” w skracaniu czasów oczekiwania, ale wciąż nie udaje się spełnić zobowiązań wobec Ministerstwa Transportu.

Na liście priorytetowej NCT nadal znajduje się 9 500 samochodów, co stanowi spadek w porównaniu do 65 000 samochodów w lutym tego roku.

Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie internetowej NCT, dla niektórych właścicieli samochodów pierwsze dostępne terminy badań to marzec 2024 roku.

Przegląd samochodu w Irlandii

Jednak w bieżącym roku odnotowano już 88 000 przypadków, gdzie właściciele samochodów nie stawili się na badanie NCT.

Dodatkowo prawie 42 000 osób odwołało swój przegląd tuż przed wyznaczonym terminem, jak poinformował Applus.

Aby poradzić sobie z zaległościami, Urząd Bezpieczeństwa Drogowego wystąpił o zezwolenia na pracę dla mechaników z zagranicy, a państwo zatwierdziło teraz 200 zezwoleń na pracę dla testerów z Filipin.

Obecnie pracuje już dziewięćdziesięciu testerów z Filipin, a kolejnych pięćdziesięciu otrzymało zezwolenie na pracę i pojawi się w serwisie NCT do końca listopada.

Applus twierdzi, że zatrudnił w sumie 103 wykwalifikowanych mechaników w 2023 roku, jednak znalezienie zakwaterowania dla tych pracowników spoza Unii wciąż stanowi „znaczne wyzwanie”.

Mimo braku wykwalifikowanych mechaników w Irlandii, w chwili obecnej pracuje tu 630 inspektorów pojazdów, co jest najwyższą liczbą inspektorów w historii usługi NCT.

Operator twierdzi, że może oferować nadgodziny i zatrudnić personel administracyjny, aby dalej redukować zaległości.

Bezpłatny przegląd NCT

Jeśli kierowca oczekuje na badanie NCT dłużej niż 28 dni, ma prawo do bezpłatnego badania, do czerwca tego roku przyznano 4 000 bezpłatnych badań NCT z powodu opóźnień.

Nowe centrum NCT w Castleisland w Kerry ma rozpocząć testowanie już 9 października, a w niedługim czasie zaplanowano otwarcie jeszcze czterech nowych centrów.