Rodzice wyrazili niepokój po ostatnich doniesieniach o dwóch przypadkach, które mogły być próbą porwania dzieci w Irlandii.

Funkcjonariusze Gardy potwierdzili dwa raporty o podejrzanym zachowaniu osób dorosłych względem dzieci w wieku szkolnym w północnej części Dublina.

Jednocześnie w żadnym z dwóch przypadków nie wpłynęły skargi, nie ujawniono żadnych przestępstw. Zdarzenia miały miejsce w Balbriggan 11 i 17 września 2019 roku.

Jak wynika z komunikatu Gardy – w obu przypadkach dzieci zostały zaczepione przez dwie kobiety, które namawiały je, by wsiadły do samochodu. Oba też miały miejsce około godziny 09:30 – jeden w okolicy Castlelands, a drugi Tankardstown.

Sprawa wyszła na jaw, gdy rodzice otrzymali ostrzeżenie poprzez wiadomość SMS wysłaną ze szkoły ucznia, który miał być niedoszłą ofiarą porwania. Informacja ta poruszyła środowisko rodziców, którzy teraz boją się o bezpieczeństwo swoich dzieci.

Druga z osób zaczepionych przez obce kobiety podała ich rysopis, a także kolor samochodu, który miał być czarny. Jedna z opisanych kobiet miała mieć 30-kilka lat, ciemne włosy i założoną czapkę z daszkiem. Drugą kobietę opisano jako osobę z nadwagą.

Zgodnie z bieżącymi informacjami w ostatnich czterech latach porwanych zostało ponad 100 dzieci, z czego większość przypadków dotyczyła konfliktów rodzinnych. W ubiegłym roku funkcjonariusze Gardy prowadzili działania w sprawie siedmiu porwań dziecka przez osobę obcą.