POLONIA IRLANDIA BLISKO LUDZI

ActiveWeather – Osobisty monitoring pogody.

Kilka miesięcy temu grupa zapaleńców z Polski i Irlandii podjęła się stworzenia innowacyjnego portalu, umożliwiającego przeglądanie i dostęp do danych z amatorskich stacji meteo. Jest to bardzo ciekawy pomysł umożliwiający zarówno podgląd zewnętrznych warunków atmosferycznych takich jak ciśnienie, temperatura zewnętrzna, prędkość i kierunek wiatru jak i warunków panujących w twoim domu, tj. wilgotność oraz temperatura wewnętrzna. Bazą projektu jest strona, na której możemy znaleźć aktywną mapę pogody. Po rejestracji i zakupie potrzebnych urządzeń stajesz się współtwórcą całego projektu. Ekipa ActiveWeather postawiła na prostotę obsługi stacji. Dzięki oprogramowaniu autorstwa Jima Easterbrooka podłączenie stacji jest bardzo proste, wystarczy posiadać jedną ze stacji typu ws1080 lub podobnych oraz Raspberry Pi. Dodam tylko ze koszt zestawu nie powinien przekroczyć 160 Euro. Oprogramowanie jest „user friendlly”, wystarczy podłączyć stację kablem USB do Raspberry i wgrać na kartę pamięci obraz systemu, a całość podłączyć przez Wi-Fi lub kablem LAN do rutera internetowego.

Po rejestracji i podłączeniu stacji każdy użytkownik otrzymuje unikalny adres strony WWW, którą można edytować, dodawać zdjęcia, komentarze i opisy.
Na Activeweather.org prezentowane są dane live odświeżane co minutę, dzięki temu każdy ma podgląd, jaka jest rzeczywista pogoda w danej lokalizacji. Na rynku jest wiele komercyjnych – pobierających od użytkowników opłaty – projektów oferujących podobne usługi. Niestety przedstawiane tam dane często mijają się ze stanem rzeczywistym. ActiveWeather jest projektem non-profit, dostęp i obsługa jest w 100% darmowa.
W ciągu kilku miesięcy działalności ekipa ActiveWeather podjęła współpracę z kilkoma innymi portalami o tematyce pogodowej. Na stronie znajdziemy miedzy innymi prognozy wiatrów dla surferów dzięki Windguru, mapę ostrzeżeń pogodowych udostępnianą przez zespół serwisu lowcyburz.pl oraz mapę radarów meteorologicznych z projektu Radareu.
ActiveWeather jest także posiadaczem detektora wyładowań atmosferycznych, który znajduje się w Rzeszowie i jest częścią międzynarodowego projektu o nazwie Blitzortung.

Dwie aktywne stacje systemu ActiveWeather zainstalowane są w Irlandii: Cobh i Midleton.
Zespół ActiveWeather cały czas pracuje nad dalszym rozwojem całego systemu.
Projekt jest bardzo ciekawą pomocą dla szkół i urzędów. Szkoła, jako „centrum naukowe” okolicy, może wespół z lokalnym samorządem odegrać istotną rolę w zakresie ostrzegania o zagrożeniach pogodowych w oparciu o dane ze stacji oraz informacje pozyskane z serwisu.

Strona internetowa projektu: www.activeweather.org

PROGNOZA POGODY W TWOIM DOMU POLSKI PROJEKT W IRLANDII