
W stolicy Irlandii doszło do starcia protestujących z funkcjonariuszami Gardy.
W sobotę 27/02/2021 w centrum Dublina miał miejsce protest przeciwko blokadzie Irlandii.
Manifestacja rozpoczęła się ok. 14:00. Setki demonstrantów maszerowało przez centrum stolicy w kierunku St Stephen’s Green. Jednak park został zamknięty przez Urząd Robót Publicznych na wniosek An Garda Síochána.
Na miejscu obecnych było wielu funkcjonariuszy Gardy. W pewnym momencie na Grafton Street jeden z protestujących wystrzelił w ich kierunku racę.
Na opublikowanym w mediach społecznościowych filmie widać, jak funkcjonariusze Gardy ruszyli za mężczyzną, a tłum został rozproszony.
W kierunku funkcjonariuszy rzucane były różne przedmioty. Trzech z nich zostało rannych. Jeden jest hospitalizowany. Aresztowano 23 demonstrantów. Tłum ostatecznie rozszedł się ok. godziny 16:00.
Sprawa jest szeroko komentowana w mediach. Wicepremier Leo Varadkar potępił ten akt agresji mówiąc, że „nie ma usprawiedliwienia dla przemocy ani wobec Gardy, ani wobec nikogo innego”.
Rzecznik An Garda Síochána powiedział, że w mieście obowiązują liczne zmiany ruchu, podjęto szereg działań zabezpieczających.