POLONIA IRLANDIA

Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki potwierdził swoją wizytę w Irlandii już za kilka tygodni.

Donald Trump chce „odnowić głębokie i historyczne więzi” pomiędzy USA a Irlandią. Biały Dom ogłosił właśnie plan wizyty prezydenta Trumpa na Zielonej Wyspie.

Wizyta w Irlandii to część podróży Donalda Trumpa w Europie, którą zaplanowano na listopad 2018 roku. Prezydent USA pojawi się w Irlandii po raz pierwszy od objęcia urzędu głowy państwa.

Donald Trump przylatuje do Irlandii

Najprawdopodobniej jego wizyta w Irlandii potrwa dwa dni, potem Donald Trump uda się na obchody 100-letniej rocznicy zakończenia I Wojny Światowej, które odbędą się 11 listopada w Paryżu.

Minister Spraw Zagranicznych Simon Coveney zareagował na informacje z Białego Domu z dużym entuzjazmem, co spotkało się z głosami krytyki wśród polityków innych partii w Irlandii.

Taoiseach Leo Varadkar zapewnił, że podczas wizyty Donalda Trumpa zamierza omówić z nim kwestię łamania praw człowieka oraz emigracji. Rozmowa ta może być jednak równie szorstka, jak to było w przypadku spotkania z papieżem Franciszkiem.

Natomiast przywódca Partii Zielonych Eamon Ryan poinformował, że planuje zorganizować protest przeciwko wizycie prezydenta USA, do czego zachęca wszystkich, którzy „brzydzą się jego (Trumpa – przyp. red.) polityką w sprawie zmian klimatu, migracji uchodźców, wojen handlowych, ekspansji militarnej, nierówności ekonomicznej i całego mizoginicznego, rasistowskiego podziału.”