POLONIA IRLANDIA

Propozycja zmian w systemie opieki przedszkolnej w Irlandii, które mają pomóc rodzicom.

Obecny system opieki przedszkolnej w Irlandii określany jest jako nieprzystępny cenowo i niedoceniany przez społeczeństwo. Spowodowane jest to ponoszonymi opłatami przez rodziców i ilością dostępnych miejsc w przedszkolach dla dzieci.

Przedszkole w Irlandii – możliwe zmiany

  • Gwarantowane miejsce w przedszkolu dla dzieci
  • Elastyczne godziny opieki dogodne dla rodziców
  • Dodatkowe pieniądze dla przedszkoli w Irlandii

Szacunkowy koszt takiego programu wynosiłby 96 milionów euro w pierwszym roku. Lecz rzeczniczka Partii Pracy, Ivana Bacik stwierdziła:

Powinniśmy postrzegać to jako inwestycję, inwestycję w umożliwienie wielu kobietom powrotu na rynek pracy. Ale także inwestycję w nasze dzieci.

Jej zdaniem nowy system może pozytywnie wpłynąć na naukę dzieci w szkole, jeśli będą miały one dostęp do edukacji przedszkolnej. Ważny jest przy tym także aspekt życia społecznego.

Irlandia zajmuje niską pozycję wśród krajów rozwiniętych pod względem przystępnej cenowo opieki nad dziećmi. W czerwcu tego roku raport UNICEF wykazał, że irlandzka para ze średnimi dochodami musiałaby wydać od jednej trzeciej do połowy swoich dochodów na opłaty za opiekę nad dziećmi.

Wsparcie państwa dla przedszkoli w Irlandii

W zeszłym tygodniu Minister ds. Dzieci, Roderic O’Gorman, zobowiązał się do „podwojenia” wsparcia państwa dla opieki nad dziećmi przed końcem dekady.

Odmówił jednak odpowiedzi na pytanie, czy rodzice mogą spodziewać się spadku kosztów opieki nad dziećmi po tegorocznym budżecie. Propozycję zmian w opiece przedszkolnej w Irlandii przedstawiła rzeczniczka Partii Pracy ds. Dzieci, Ivana Bacik.