POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Dwóch największych dostawców prądu i gazu w Irlandii zapowiedziało podwyżki dla swoich klientów.

Klienci Bord Gáis Energy zostali właśnie poinformowani o podwyżkach prądu i gazu. Od 8 sierpnia ceny gazu wzrosną o 12,7%, a ceny prądu o 11,6%.

Podwyżka cen

Przedstawiciele firmy twierdzą, że zdecydowali się na podwyżkę cen ze względu na wciąż rosnące hurtowe koszty energii. Za gaz klienci będą musieli płacić średnio o €8,36 miesięcznie więcej niż dotychczas, za prąd trzeba będzie płacić średnio o €11,39 więcej.

Jest to pierwszy wzrost cen gazu w Bord Gáis Energy od ponad dwóch lat. Firma obniżyła ceny gazu w październiku 2019 r. i do tej pory utrzymywała je na tym samym poziomie.

Prąd i gaz

Kilka dni wcześniej swoje podwyżki zapowiedział dostawca Electric Ireland. Także od sierpnia trzeba będzie liczyć się z większymi rachunkami.

Zgodnie z zapowiedzią ceny gazu wzrosną o 7,8%, co może oznaczać o €60 rocznie więcej. W przypadku cen prądu planuje się podwyżkę o 9%, co oznacza średnio dodatkowe €100 za rachunki rocznie.

Irlandia ma jedne z najwyższych cen prądu i gazu w Europie. Ceny energii elektrycznej są już o 23% wyższe od średniej Unii Europejskiej i są na czwartym miejscu spośród najdroższych cen w obrębie wspólnoty. Ceny gazu znajdują się na siódmym miejscu w tym rankingu.

Czytaj też: Rachunki za prąd i gaz w Irlandii – Koniec ochrony klientów