POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

25 maja 2018 roku to jedna z najważniejszych dat dla obywateli Irlandii, którzy decydują w referendum w sprawie aborcji.

Najnowsze wyniki głosowania w referendum


Aktualizacja 26/05/2018: Wyniki referendum:

  • 66.40% głosów na TAK
  • 33.60% głosów na NIE
  • 64.1% – frekwencja w referendum

Ósmą poprawkę do irlandzkiej konstytucji wprowadzono w życie w 1983 roku. Te przepisy nie zezwalają na przerywanie ciąży nawet w wypadku gwałtu, kazirodztwa czy ciężkiego upośledzenia płodu. Jest jeden wyjątek – zagrożenie życia matki, który został wprowadzony w 2013 roku. Od 2014 roku w Irlandii dokonano 77 legalnych aborcji.

Irlandki jeżdżą do Wielkiej Brytanii

Według szacunkowych danych w 2016 roku do Wielkiej Brytanii wyjechało 3,3 tys. irlandzkich kobiet, które zdecydowały się na aborcję. Szacuje się, że od lat 70-tych z takiej możliwości skorzystało 168 tys. kobiet.

Jakie zmiany w przepisach aborcyjnych w Irlandii w referendum?

Irlandczycy w referendum aborcyjnym zdecydują czy obecne przepisy zostaną utrzymane głosując na NIE. Głosując na TAK zdecydują o wprowadzeniu zmian:

  • do 12 tygodni od poczęcia – możliwość przerywania ciąży (bez powodu, ale po konsultacji z lekarzem i uzyskaniu zgody od 2 specjalistów)
  • do 24 tygodnia ciąży od poczęcia – możliwość przerywania ciąży (w przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, poważnego uszkodzenia płodu zagrażającego życiu dziecka bądź wysokiego ryzyka, że umrze po narodzinach – nie dotyczy to jednak obaw o niepełnosprawność lub zespół Downa)

Klauzula sumienia lekarzy w Irlandii – odmowa aborcji

W nowych przepisach nad którymi głosują Irlandczycy w referendum aborcyjnym zawarto również, że lekarz będzie miał prawo do odmówienia aborcji powołując się na klauzulę sumienia. Będzie zobowiązany do wskazania innego lekarza.

Referendum w sprawie aborcji w Irlandii

Referendum w sprawie aborcji w Irlandii rozpoczęło się o godzinie 07:00 rano 25 maja 2018 roku. Głosy oddane w referendum bedą liczone w sobotę. Wyniki głosowania mają zostać ogłoszone 26 maja 2018 roku.