Stowarzyszenie IEA twierdzi, że w wyniku ptasiej grypy wystąpił znaczny niedobór jaj w Irlandii.

Przedstawiciele stowarzyszenia IEA (Irish Egg Association) poinformowali, że z powodu ptasiej grypy na fermach drobiu w Irlandii wystąpił znaczny niedobór jaj. Także supermarkety doświadczają problemów z zaopatrzeniem tego towaru. Szacuje się, że brakuje już 1,5 miliona jaj dziennie.

Ognisko ptasiej grypy znajduje się w hrabstwie Monaghan, które jest głównym źródłem zaopatrzenia w ten produkt w Irlandii. Do tej pory odnotowano spadek produkcji jaj o 10-15%, lecz jednocześnie w ostatnich tygodniach znacznie wzrosło zapotrzebowanie na ten produkt – o ponad 30%.

Irlandia najprawdopodobniej zmuszona będzie importować jajka przez jakiś czas:

(…) Jest to sytuacja ewoluująca, liczby te mogą wzrosnąć lub spaść, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że jaja będą musiały być importowane przez pewien czas, aby zaspokoić popyt.

Obecna w Irlandii forma ptasiej grypy to H6N1. Jest ona wysoce zaraźliwa, lecz nie zabija masowo ptaków i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi. W przypadku zaobserwowanych objawów wirusa u ptaków, właściciele ferm drobiu powinni skontaktować się z najbliższym Departamentem Weterynarii (Department Veterinary Office).