POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

W Irlandii rozpoczęła się specjalna akcja Gardy, która ma potrwać przez kolejnych sześć tygodni.

Już w ten weekend rozpoczyna się specjalna akcja Gardy, która ma poprawić bezpieczeństwo na drogach w Irlandii w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Akcja Gardy

Eksperci z An Garda Síochána i Road Safety Authority (RSA) twierdzą, że w ciągu ostatnich pięciu lat w okresie świąteczno-noworocznym w wypadkach odnotowano 83 ofiary śmiertelne i 709 poważnych obrażeń.

Kampania Gardy ma być prowadzona przez sześć tygodni. W tym czasie kierowcy będą kontrolowani z przestrzegania przepisów ruchu drogowego, będą też poddawani testom na trzeźwość.

Według ostatnich danych każdego tygodnia w Irlandii za jazdę pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających aresztowanych jest ponad 160 kierowców. Do tej pory w 2021 roku za jazdę pod wpływem alkoholu aresztowano już prawie 4.500 kierowców.

Kontrola kierowców

Podczas trwania tej specjalnej akcji funkcjonariusze Gardy będą także sprawdzać prędkość pojazdów, stosowanie pasów bezpieczeństwa czy korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy.

Kontrolowani będą też kierowcy z tymczasowym prawem jazdy, u których podczas kierowania pojazdem wymagana jest obecność kierowcy z pełnym prawem jazdy.

Przypomina się, że od 2018 roku prowadzenie pojazdu bez kierowcy z pełnym prawem jazdy jest przestępstwem, a konsekwencje ponoszą zarówno kierujący, jak i właściciel pojazdu.

Więcej: RSA.ie