POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

W Irlandii rusza nowa kampania mająca na celu ograniczenie przemytu papierosów.

Już od 3 lipca 2017 roku rusza specjalna kampania mająca na celu ograniczenie przemytu papierosów do Irlandii. Akcja jest organizowana przez Retailers Against Smuggling (RAS) i skierowana jest głównie do podróżujących na lotniskach w Dublinie i Cork.

Na lotniskach w Dublinie i Cork oraz w autobusach dalekobieżnych (Aircoach) na trasie Cork – Dublin umieszczone zostaną plakaty informujące, iż przemyt papierosów jest nielegalny i jest przestępstwem kryminalnym. Podobne plakaty zostaną następnie umieszczone w innych autobusach dalekobieżnych i na innych lotniskach w Irlandii.

Z oficjalnych danych wynika, że na lotnisku w Dublinie i w Cork najczęściej dochodzi do przemytu wyrobów tytoniowych. W tej chwili karą za przemyt papierosów jest w zasadzie kara grzywny. Oprócz tego nazwisko osoby, która dopuściła się tego procederu zostaje umieszczone na tzw. „czarnej liście” Revenue. Bardzo rzadko przemytnik trafia do więzienia.

Jest to biznes lukratywny i nie brakuje osób chętnych, które gotowe są zaryzykować i dopuścić się przestępstwa, byle stworzyć z tego sposób na łatwy zarobek. W Irlandii średnia cena paczki papierosów wynosi €11.30 i jest to druga najwyższa cena w Europie. W Polsce średnia cena paczki papierosów wynosi niecałe €4. Przemytnicy przewożą papierosy do Irlandii z różnych rejonów Europy i świata i sprzedają je z dużym zyskiem, a znacznie poniżej ceny rynkowej.

Chętnych do zakupu nielegalnych papierosów nie brakuje, co przekłada się na drastyczny spadek sprzedaży wyrobów tytoniowych w sklepach i mniejszym wpływom do kasy państwa. Organizacja Retailers Against Smuggling (RAS) poprzez kampanię dąży więc do ograniczenia przemytu i zatrzymania spadku sprzedaży papierosów.