POLONIA IRLANDIA

Minister Ochrony Socjalnej poinformowała o planach zreformowania systemu zasiłków dla bezrobotnych w Irlandii.

Minister Ochrony Socjalnej, Heather Humphreys, poinformowała w wywiadzie z Irish Independent o planach reform w obowiązującym systemie opieki społecznej.

System opieki społecznej w Irlandii

Ujawniła przy tym swoje osobiste poglądy na temat zasiłków dla bezrobotnych, które jej zdaniem powinny się wiązać z wcześniejszym wynagrodzeniem.

Minister Humphreys przywołała wspomnienie z 2009 i 2010 roku, kiedy w wyniku kryzysu gospodarczego pracę straciły osoby, dla których było to pierwsze tego typu doświadczenie w życiu.

Jej zdaniem podobnie teraz wygląda sytuacja osób pobierających zasiłek Pandemic Unemployment Payment – wiele z nich niespodziewanie zostało pozbawionych zatrudnienia.

Minister uważa, że powinna istnieć poduszka dla osób, które nagle stają się bezrobotne, aby nadal mogły „opłacać rachunki i żyć swoim życiem”, szukając nowej pracy.

Zasiłek dla bezrobotnych w Irlandii

W tym celu należy zreformować system zasiłków i powiązać je z wcześniejszymi zarobkami. System zasiłku PUP pokazał, że można powiązać świadczenie socjalne z dochodami.

Obecne stawki PUP wahają się od 350 do 203 euro – w zależności od tego, ile dana osoba zarabiała, zanim straciła pracę przez rządowe obostrzenia.

Minister Humphreys chce także przywrócić obowiązek osobistego odbioru wypłaty zasiłku na poczcie. Ma to wyeliminować próby oszustw socjalnych, a także ożywić działalność sieci urzędów pocztowych (głównie na terenach wiejskich).