POLONIA IRLANDIA

Eksperci przewidują, że ceny benzyny i oleju napędowego w Irlandii nadal będą rosły.

Ceny paliw w Irlandii osiągnęły rekordowo wysoki poziom – alarmuje Independent.ie. Według ekspertów to nie koniec podwyżek cen.

Ceny paliw

Portal przeprowadził analizę cen paliw na 260 stacjach paliw w całym kraju. Średnia krajowa cena benzyny wyniosła 172,7c, a średnia krajowa cena oleju napędowego 163,1c.

Najwyższa średnia cena za litr benzyny bezołowiowej wynosiła 174c w hrabstwie Galway. Klienci w Dublinie i Cavan płacą średnio 173,9c. Najwyższą cenę za litr benzyny zarejestrowano w hrabstwie Meath i było to 177,9c.

Jeśli chodzi o olej napędowy, to najwięcej płacą klienci w Galway, Kildare, Wicklow i Wexford (średnio 164c). Najdroższa cena litra oleju napędowego wyniosła 167,9c w Kildare i Mayo.

Natomiast najniższą cenę za litr benzyny i oleju napędowego odnotowano na tej samej stacji w hrabstwie Laois i było to odpowiednio 164,9c i 154,9c.

Podwyżki cen

Wysokie ceny paliw wzrosły w momencie, gdy inflacja w Irlandii osiągnęła najwyższy poziom od 14 lat, głównie z powodu rosnących kosztów energii. Podwyżka podatku węglowego ujęta w Budżecie 2022 w październiku jeszcze bardziej przyspieszyła wzrost cen paliw i ogrzewania.

Chociaż ceny oleju napędowego na rynku światowym wydają się hamować, to eksperci przewidują dalszy wzrost cen paliw w Irlandii.

W związku z tym irlandzkie firmy transportowe żądają stanowczej reakcji od rządu. Około 60% ceny jednego litra benzyny czy ropy stanowią podatki. I to ich obniżenia będą domagać się przewoźnicy.

Czytaj też: Rekordowe podwyżki cen paliw w Irlandii – a to jeszcze nie koniec