Rekordowe podwyżki czynszu w Irlandii - wiadomo, gdzie największe

Rząd został wezwany do natychmiastowej reakcji po publikacji najnowszych danych dotyczących rynku wynajmu w Irlandii.

Najemcy w Irlandii płacą obecnie średnio o 2000 euro więcej rocznie w porównaniu z rokiem poprzednim, jak wynika z najnowszych danych.

Czynsze w Irlandii

Portal Daft.ie opublikował raport, z którego wynika, że nowe czynsze wzrosły o ponad 14,1% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Największy roczny wzrost odnotowano w mieście Waterford (17,4%), Limerick City (17,1%), oraz Galway City (16,4%).

Czynsze w Dublinie były w III kwartale br. o 14,3% wyższe niż w 2021 r., a gwałtowny wzrost kosztów wynajmu domu w stolicy jest spowodowany przez „dramatyczny spadek” liczby dostępnych nieruchomości.

Ostatnie podwyżki czynszów oznaczają dla najemców w Irlandii średnio wzrost do 1688 euro miesięcznie lub 20 256 euro rocznie. W Dublinie średni nowy czynsz wynosi obecnie 2258 euro miesięcznie lub 27 996 euro rocznie.

Tak duża podwyżka wynika z braku podaży mieszkań, jak stwierdził autor raportu, profesor Ronan Lyons z Trinity College. Jego zdaniem liczba dostępnych pod wynajem domów „załamała się”.

Kryzys mieszkaniowy w Irlandii

Rząd został wezwany do podjęcia natychmiastowej reakcji w miarę pogłębiania się kryzysu mieszkaniowego w kraju.

Rzecznik ds. Mieszkalnictwa partii Sinn Fein, Eoin O Broin powiedział, że minister Darragh O’Brien, musi podjąć nadzwyczajne działania w celu rozwiązania problemu niekontrolowanych czynszów.

Oznacza to trzyletni zakaz podwyżek czynszów, a także odpowiednio zaprojektowaną, zwrotną ulgę podatkową, aby miesięczny czynsz wrócił do kieszeni każdego prywatnego najemcy, twierdzi Broin.

Ministerstwo ds. Mieszkalnictwa zostało też skrytykowane „źle zaprojektowane” programy i brak odpowiednich działań w kierunku przystępnych cenowo czynszów.