Met Eireann wprowadził alerty pogodowe w związku z bardzo wysokimi temperaturami w Irlandii.

Takiego lata w Irlandii nie było od wielu lat. Według prognozy Met Eireann w najbliższych dniach spodziewane są temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza.

Wysokie temperatury

W związku z wysokimi temperaturami wydano alerty pogodowe dla mieszkańców. Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności.

STATUS POMARAŃCZOWY

Dla: Cavan, Monaghan, południowa część Leitrim, Roscommon, Longford, Westmeath

Od: wtorku 20/07/2021 od godziny 14:00
Do: piątku 23/07/2021 do godziny 09:00

Maksymalne temperatury w dzień miejscami przekroczą 30 stopni Celsjusza, a w nocy temperatury nie spadną poniżej 20 stopni Celsjusza.

STATUS ŻÓŁTY

Dla: Irlandia

Od: wtorku 20/07/2021 od godziny 13:00
Do: piątku 23/07/2021 do godziny 09:00

Maksymalne temperatury w dzień od 27 do 30 stopni Celsjusza, a w nocy temperatury nie spadną poniżej 17 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenie przez upałem

Dyrektor Medyczny, dr Tony Holohan, wezwał mieszkańców do rozsądnego korzystania z kąpieli słonecznych. Zaleca regularne stosowanie kremów z wysoką ochroną UV – dla dorosłych z filtrem 30, a dla dzieci z filtrem 50.

Należy też zwracać uwagę na zmęczenie z powodu upału i na wczesne symptomy udaru cieplnego, szczególnie u osób starszych, małych dzieci i niemowląt.

Dr Holohan przypomina też o regularnym piciu wody, przebywaniu w cieniu w okresie największego nasłonecznienia oraz o stosowaniu ochronnego nakrycia głowy.

Pomoc medyczna

Należy szukać pomocy medycznej, jeśli pojawią się objawy poważnego odwodnienia – zawroty głowy, przyspieszone tętno lub w przypadku pojawienia się drgawek oraz nietypowej senności.