Rekordowy spadek bezrobocia w Irlandii - rząd ogłasza sukces

Minister ds. Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia ogłosił rekordowy spadek bezrobocia w Irlandii.

Minister ds. Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia, Simon Coveney, ogłosił największy spadek bezrobocia w Irlandii od wielu lat.

Bezrobocie w Irlandii

Według nowych danych opublikowanych przez Centralny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w Irlandii spadła do 3,9% w kwietniu z poprzednio skorygowanego poziomu 4% z marca.

Podobnie rekordowo niski poziom był ostatnio notowany w latach 2000-2001. Minister Coveney przypisał obecny sukces partii Fine Gael, która objęła rządy w 2011 roku przy ówczesnej stopie bezrobocia na poziomie 15.4%.

Przez ostatni rok stopa bezrobocia w Irlandii utrzymywała się między 4,2% a 4,5%, ale w lutym i marcu została skorygowana i wynosiła odpowiednio 4,1% i 4%.

Gospodarka w Irlandii

Stopa bezrobocia wśród mężczyzn w kwietniu wynosiła 4,3%, podczas gdy w przypadku kobiet wynosiła 3,6%. Wskaźnik bezrobocia wśród młodzieży zmniejszył się do 7,9% w kwietniu z 8,9% w marcu.

Ekonomista Andrew Webb z Grant Thornton Ireland zauważył, że stopa bezrobocia poniżej 4% oznacza, że jest o 15 000 mniej bezrobotnych osób niż rok temu.

Jednakże, mimo dobrych wyników, należy zachować ostrożność, ponieważ wzrost kosztów życia i globalna niepewność nadal wpływają na nastroje konsumentów, które osłabiły się nieco w ostatnim miesiącu.