POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

To kolejny plan rządu na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego w Irlandii.

W ostatnim czasie informowaliśmy o planach Ministra ds. Mieszkalnictwa dotyczących zaostrzenia przepisów dla aplikujących o dom socjalny w Irlandii – czytaj: Domy socjalne w Irlandii – surowe zaostrzenie przepisów.

Większe prawa dla lokatorów w Irlandii

Teraz rząd omawia inną kwestię związaną z sektorem wynajmu domów i apartamentów, która wzbudza niepokój wśród landlordów w Irlandii. To może być prawdziwy przełom.

Rzecznik stowarzyszenia Irish Property Owners’ Association (IPOA) Tom O’Brien potwierdził, że przez nowe ograniczenia liczba landlordów maleje. Do jego biura wydzwaniają zaniepokojeni właściciele domów z pytaniami o legalność proponowanych przez rząd rozwiązań.

Rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego w Irlandii

Obecnie najwięcej spraw dotyczy najemców, którzy zmuszeni są opuścić wynajmowany lokal ze względu na planowaną sprzedaż nieruchomości. Niestety w wielu przypadkach jest to sprytny wybieg landlorda, by znaleźć nowego najemcę, który gotowy będzie zapłacić za wynajem znacznie wyższy czynsz niż poprzedni lokatorzy.

Teraz rząd chce zablokować ten proceder wprowadzając nowe przepisy zakazujące stosowania tej praktyki. Planowana sprzedaż domu czy apartamentu nie byłaby więc wystarczającym powodem do eksmisji najemców.

Zmiany w strefach czynszu regulowanego w Irlandii

Dodatkowa kwestia omawiana obecnie w rządzie jest zwiększenie liczby stref tzw. Rent Pressure Zones w całej Irlandii. Ma to zapobiec dalszym podwyżkom czynszów. Jest też deklaracja Ministra Eoghan Murphy i Minister Reginy Doherty na przeznaczenie w tym roku aż 1 miliarda euro dla prywatnych landlordów, którzy wynajmują swoje domy poprzez system Housing Assistance Payment Scheme (HAP) i Rental Accommodation Scheme (RAS).