POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Dzisiaj rano (17/10/2017) zdałem relację na temat skutków huraganu Ophelia w Irlandii dla stacji RMF FM do głównych faktów porannych.

Zapraszam do odsłuchania, a poniżej przedstawiam pełną relację:

Huragan Ophelia w Irlandii 

Mówi się, że huragan Ophelia „zerwał dach z Irlandii”, ponieważ jest to najsilniejszy huragan, który uderzył w ten kraj od ponad 50 lat. Irlandzki Instytut Meteorologiczny Met Eireann ogłosił w związku z tym huraganem najwyższy – czerwony alert pogodowy, który oznacza w Irlandii zagrożenie życia.

Rekordową prędkość wiatru 191 km/h odnotowano w FASTNET ROCK w hrabstwie Cork. W rejonach przybrzeżnych wystąpiły lokalne podtopienia wywołane dziesięciometrowymi falami i wysokim przypływem.

Niestety w wyniku huraganu Ophelia zginęły wczoraj trzy osoby. Dwie z nich zostały przygniecione w samochodach powalonymi drzewami. Trzecia osoba poniosła śmierć próbując usunąć powalone drzewo, które zablokowało drogę. Nieznana jest na tą chwilę liczba osób rannych.

Skala zniszczeń po uderzeniu huraganu Ophelia jest ogromna. Zerwane są dachy wielu domów i budynków użyteczności publicznej. Porywisty wiatr wyrywał drzewa z korzeniami, zrywał linie energetyczne. Niszczył płoty i przedmioty pozostawione w ogrodach. Wiele osób obawiało się, że wiatr wyrwie okna i drzwi z domów.

O niszczycielskiej sile wiatru mogą świadczyć przykłady.

W Cork całkowicie zerwany został dach sali gimnastycznej jednej ze szkół, a na popularnym stadionie piłki nożnej częściowo zawaliła się konstrukcja zadaszenia.

W wielu miastach doszło do lokalnych podtopień. Woda niszczyła domy i samochody.

Obraz Irlandii po przejściu huraganu Ophelia jest dramatyczny

Największy dostawca prądu ESB poinformował, że prawie 400 000 domów i  firm zostało pozbawionych dostaw prądu. Przywrócenie go w niektórych rejonach może zająć nawet 10 dni. Wiele dróg w całej Irlandii jest nieprzejezdnych. Oprócz powalonych drzew i gałęzi na drogach leżą też pozrywane kable.

W związku z silnym wiatrem odwołano wczoraj większość lotów, a także wszystkie promy, autobusy, pociągi, kolejki i tramwaje. W dniu dzisiejszym ma być przywracany transport publiczny.

Specjalny sztab kryzysowy zdecydował już w niedzielę o zamknięciu wszystkich szkół, przedszkoli i uczelni wyższych w związku z zagrożeniem życia. Nieczynne były także urzędy, banki i sądy oraz sklepy i firmy. Szpitale odwołały wszystkie planowane na poniedziałek wizyty dla pacjentów, a także większość operacji. W poniedziałek podjęto również decyzję o przedłużeniu zamknięcia szkół o kolejny dzień.

Jeszcze wiele dni potrwa usuwanie zniszczeń po przejściu huraganu Ophelia w Irlandii. Podziękowania należą się osobom, które z narażeniem życia pomagały innym w czasie trwania tego niszczycielskiego żywiołu.

Zdjęcia ze skutków uderzenia huraganu: Irlandia – Huragan Ophelia – Ofiary śmiertelne, zerwane dachy, powalone drzewa i brak prądu