POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Departament Zdrowia Publicznego (HSE) poinformował o wykryciu nowych przypadków zachorowań na groźną chorobę zakaźną w Irlandii.

Liczba przypadków tej choroby w Irlandii wzrosła o 6.000% w porównaniu do zeszłego roku. Od początku 2018 roku wykryto już 62 zachorowań. Zdiagnozowano 40 przypadków, pozostałe czekają na potwierdzenie.

Początkowo ognisko odry wykryto w północnym Dublinie. Kolejne ogniska wykryto w Limerick, Clare, Kildare, Wicklow i południowej części Tipperary. Wykonano czynności wyjaśniające okoliczności zachorowania pacjentów i stwierdzono, że część pacjentów mogła zarazić się odrą podczas zagranicznego pobytu. Większość pacjentów to osoby powyżej 15-go roku życia, które nie otrzymały pełnej bądź żadnej dawki szczepionki MMR.

HSE uspakaja, że osoby, które otrzymały pełną dawkę szczepionki przeciwko odrze, rzadko chorują na tę chorobę, a jej przebieg jest bardzo łagodny. Na wysokie ryzyko powikłań narażone są osoby, które nie przyjęły pełnej bądź żadnej dawki szczepionki MMR.

W związku z wykryciem nowych przypadków zachorowań HSE prewencyjnie zaleca bezpłatne szczepienia MMR (odra, świnka, różyczka) osobom, które nie przyjęły pełnej bądź żadnej dawki. Osoby, które podejrzewają u siebie odrę, powinny skontaktować się ze swoim lekarzem GP bądź z Departamentem Zdrowia Publicznego pod numerem: 061 – 483338.