POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Garda prowadzi kontrolę pasażerów zobowiązanych do odbycia kwarantanny w Irlandii.

W ten weekend funkcjonariusze Gardy rozpoczęli kontrolę pasażerów, którzy po przybyciu do Irlandii zobowiązani są do odbycia kwarantanny.

Sunday Independent informuje, że w ostatnim miesiącu tysiące osób w Irlandii podróżowało za granicę w celach turystycznych.

Według danych 7.610 mieszkańców Irlandii, którzy powrócili do kraju między 8 a 21 lutego zadeklarowało, że ich wyjazd dotyczył pobytu wakacyjnego lub wyjechali za granicę z wizytą.

Tymczasem detektywi z Garda National Immigration Bureau przeprowadzili w ostatnich tygodniach około 30 kontroli osób, które wjechały do ​​Irlandii bez wymaganych testów PCR.

Jednak pilnowanie obowiązkowej kwarantanny było niemożliwe aż do tego weekendu, ponieważ funkcjonariusze Gardy nie byli w stanie uzyskać nazwisk osób, które miały podlegać kwarantannie.

Nazwiska znajdują się w formularzach pasażerów, do których wypełnienia wszyscy przybywający z zagranicy są zobowiązani przez prawo. Formularze są w posiadaniu Departamentu Zdrowia.

Ze względu na kwestie związane z RODO, Garda nie miała do nich dostępu. Kwestia ta została ostatecznie rozwiązana w piątek – trzy tygodnie po wprowadzeniu obowiązkowej kwarantanny.

W ten weekend uruchomiono pierwsze kontrole. Jednak niektóre źródła podają, że funkcjonariusze Gardy nie mają uprawnień by wejść do środka domu, chyba że zostaną zaproszeni.

Tymczasem ustawa o obowiązkowej kwarantannie w hotelach nadal przechodzi proces legislacyjny i możliwe, że na początku marca znajdzie się na biurku prezydenta.

Obowiązek kwarantanny w Irlandii

Wszyscy pasażerowie przybywający do lotnisk i portów Irlandii z zagranicy muszą po przybyciu przedstawić dowód negatywnego wyniku testu PCR przeprowadzonego nie więcej niż 72 godziny wcześniej.

Od 04/02/2021 pasażer podróżujący z jednego z 33 krajów wysokiego ryzyka Covid-19 zostanie poddany 14-dniowej kwarantannie pod adresem podanym w formularzu Passenger Lokator Form, niezależnie od wyniku testu PCR.

W przypadku pasażerów przybywających ze wszystkich innych krajów okres kwarantanny może trwać krócej, jeśli pasażer uzyska negatywny wynik drugiego testu PCR, wykonanego nie wcześniej niż po 5 dniach od przybycia do Irlandii.

Więcej informacji: gov.ie