Ruszył nowy program - dobra wiadomość dla tysięcy rodzin w Irlandii

Od poniedziałku ruszył nowy program dotacji dla dziesiątek tysięcy rodzin w Irlandii.

Dziesiątki tysięcy rodzin w Irlandii może skorzystać z nowego programu dopłat, który pozwoli znacznie zmniejszyć koszty w opiece nad dziećmi.

Dopłaty w Irlandii

Od poniedziałku 2 stycznia zaczęły obowiązywać nowe przepisy w ramach National Childcare Scheme (NCS), który przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 24 tygodni do 15 lat.

Program NCS zapewnia wsparcie finansowe poprzez dopłaty na pokrycie kosztów opieki nad dziećmi. Decyzją rządu stawka dotacji wzrosła o 90 centów na godzinę (do 1,40 euro).

Według Ministerstwa ds. Dzieci, Równości, Niepełnosprawności, Integracji i Młodzieży, nowe stawki dotacji obniżą koszty wczesnej nauki i opieki nad dziećmi o około 2000 euro rocznie.

Dotacje w Irlandii

Dostępne są dwa rodzaje dotacji – jedna jest uniwersalna i nie jest uzależniona od dochodów, a druga jest uzależniona od dochodów.

O subsydia można ubiegać się poprzez profil MyGovID, wniosek można także wysłać pocztą (formularz dostępny jest w Centrum Wsparcia dla Rodziców pod numerem 01 9068530).

Po zatwierdzeniu wniosku dotacja zostanie wypłacona bezpośrednio placówce bądź osobie zajmującej się opieką nad dzieckiem (zarejestrowanej w agencji TUSLA z umową NCS).

Kwota tej dotacji zostanie następnie odjęta od rachunku za opiekę nad dzieckiem, opłacanego przez rodziców.

Więcej: gov.ie