Irlandzki przewoźnik wprowadza nowe zasady dotyczące spożywania alkoholu.

Irlandzki przewoźnik Ryanair domaga się ograniczenia spożycia alkoholu przez pasażerów tej linii. Przedstawiciel firmy zaapelował w pierwszej kolejności do lotnisk na terenie Wielkiej Brytanii o wprowadzenie nowych zasad.

Według najnowszych danych znacznie wzrosła liczba incydentów wywołanych przez agresywnych pasażerów, którzy znajdowali się w stanie upojenia alkoholowego. W 2016 roku odnotowano aż 421 takich przypadków.

Ryanair początkowo wprowadził zakaz spożywania alkoholu zakupionego w sklepie wolnocłowym na pokładzie samolotów oraz wnoszenia alkoholu na pokład na trasach z Manchester i Glasgow do Alicante i na Ibizę. Na tych trasach obserwowano największą ilość antyspołecznych zachowań wynikających ze spożycia nadmiernej ilości alkoholu, w tym przypadki molestowania kobiet z obsługi lotu.

Teraz Ryanair apeluje, by na lotniskach w Wielkiej Brytanii wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu przed godziną 10:00 rano oraz by ograniczyć sprzedaż napojów procentowych do dwóch na jednego pasażera. Należy też ograniczyć sprzedaż alkoholu w przypadku opóźnień samolotów.

Rzecznik Ryanair poinformował, że firma nie poszukuje podobnych rozwiązań na lotniskach w Irlandii, ponieważ problem antysocjalnych zachowań po alkoholu dotyczy mieszkańców Wielkiej Brytanii. Na innych trasach w obrębie Unii Europejskiej do podobnych incydentów dochodzi tylko sporadycznie.