To rewolucja w systemie prawnym w Irlandii – twierdzi opinia publiczna.

W piątek 02/08/2019 rząd w Irlandii ogłosił reformę dotyczącą posiadania narkotyków na użytek własny. Nie oznacza to jednak legalizacji substancji zabronionych.

W ramach ogłoszonych zmian osoba przyłapana z narkotykami przeznaczonymi na własny użytek uniknie odpowiedzialności karnej. W zamian otrzyma skierowanie do wydziału HSE, gdzie zbadany zostanie jej stan zdrowia. Wydane też zostaną odpowiednie zalecenia.

Ta sama osoba przyłapana po raz drugi również uniknie odpowiedzialności karnej. Po przyznaniu się do winy otrzyma jedynie karę nagany, a sprawa też nie trafi do sądu.

Minister Zdrowia Simon Harris twierdzi, że dzięki temu więcej osób może uzyskać pomoc i wsparcie w walce z uzależnieniem. Jednocześnie zapewnił, że rząd nie planuje legalizacji żadnych narkotyków, nawet marihuany.

Część mieszkańców uważa, że jest to rewolucja w systemie prawnym w Irlandii. Reformę krytykują funkcjonariusze Gardy, którzy uważają, że wprowadzenie systemu kar nagany znacznie utrudni nadzorowanie rynku narkotyków w Irlandii.