Rząd Irlandii obawia się drugiej fali Covid-19

Minister Zdrowia Irlandii broni najnowszych decyzji rządu w sprawie ograniczeń dla mieszkańców.

W przestrzeni publicznej toczy się gorąca dyskusja po zapowiedzi rządu o opóźnieniu wprowadzenia czwartej fazy znoszenia lockdown.

Właściciele pubów nie kryją rozczarowania decyzją na temat ponownego otwarcia wszystkich pubów w Irlandii. Wielu przedsiębiorców tego sektora mówi wprost o widmie bankructwa.

Taoiseach Micheál Martin i Minister Zdrowia Stephen Donnelly bronią tej decyzji twierdząc, że otwarcie pubów teraz mogłoby zwiększyć możliwość drugiej fali Covid-19 w Irlandii.

Minister Donnelly podczas audycji w RTÉ’s Morning Ireland powiedział, że rząd priorytetowo traktuje ponowne otwarcie szkół i placówek opieki zdrowotnej.

Zespół National Public Health Emergency Team (NPHET) jest bardzo zaniepokojony faktem, że wartość R0 w Irlandii utrzymuje się między 1,2 a 1,8. R0 na poziomie 1,8 oznacza, że za 3 tygodnie możemy zobaczyć do 160 przypadków Covid-19 dziennie – twierdzi minister.

Obowiązek zakrywania twarzy w Irlandii

W sprawie obowiązku zakrywania twarzy Minister Zdrowia powiedział, że od teraz zalecane jest to w sklepach i centrach handlowych.

Rząd przygotowuje ustawę, zgodnie z którą zakrywanie twarzy w sklepach i centrach handlowych będzie obowiązkowe. Nie wiadomo jeszcze jakie sankcje będą grozić za łamanie tych przepisów.

Minister Donnelly ma nadzieję, że mieszkańcy dostosują się do nowych ograniczeń i nie będzie potrzeby egzekwowania przepisów.