Przedstawiciele rządu w Irlandii poinformowali, że nie wykluczają wprowadzenia kolejnych ograniczeń dla mieszkańców.

W niedzielę 03/01/2021 potwierdzono 4.962 nowe przypadki Covid-19 w Irlandii. Naczelny Lekarz kraju określił obecny czas jako „krytyczny”.

Przedstawiciele rządu oraz eksperci ds. zdrowia apelują do mieszkańców o pozostanie w domach i stosowanie się do wytycznych.

Wicepremier Leo Varadkar powiedział, że sytuacja jest ściśle monitorowana i dalsze restrykcje nie są wykluczone, a obecna sytuacja w Irlandii jest „alarmująca”.

Zapewnił jednak, że potrzebny jest czas, aby sprawdzić czy wprowadzone na koniec roku ograniczenia przyczynią się do opanowania zakażeń Covid-19.

Minister Transportu Eamon Ryan powiedział w niedzielę, że rząd bierze pod uwagę ograniczenie poruszania się z 5 km do 2 km od miejsca zamieszkania. Decyzja może być podjęta już w ciągu tego tygodnia.

Przywrócenie zakazu wychodzenia z domu rekomendują eksperci z NPHET:

Więcej: Powróci zakaz wychodzenia z domu? – komentarz ekspertów w Irlandii

Przedstawiciele rządu po raz kolejny podejmą też decyzję w sprawie ponownego otwarcia szkół. Zgodnie z planem powrót uczniów do zajęć przewidziano na 11/01/2021.

Jak zapewnił Leo Varadkar intencją rządu jest, by szkoły zostały otwarte w terminie. Nie można tego jednak zagwarantować – przez rosnącą liczbę przypadków Covid-19.

Swoje wątpliwości przedstawiają także związki nauczycieli, które chcą gwarancji bezpiecznego powrotu do pracy w placówkach oświatowych.

Decyzja w sprawie powrotu uczniów do szkół zapadnie najpóźniej w czwartek. W tym samym czasie rząd rozważy także wstrzymanie wykonywania usług medycznych w szpitalach i tymczasowe zamknięcie placów budowy.