Gabinet oczekuje na rekomendację Krajowego zespołu ds. Zdrowia Publicznego w Irlandii.

Członkowie Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) spotykają się w celu omówienia kolejnych rekomendacji dla rządu Irlandii.

Minęły właśnie trzy tygodnie od wprowadzenia Poziomu 5 restrykcji w Irlandii. Od kilku dni trwa debata publiczna nad planem rządu dotyczącym zniesienia lockdown.

Liczba nowych zakażeń Covid-19 sukcesywnie spada, jest też mniej hospitalizacji oraz zgonów spowodowanych koronawirusem. Publikowane raporty stają się więc argumentem dla osób, które wzywają rząd do częściowego zniesienia obostrzeń.

Taoiseach Micheál Martin znalazł się pod presją, by od razu wprowadzić Poziom 2 restrykcji. W dużej mierze przyczynili się do tego członkowie jego partii, którzy chcą poluźnienia ograniczeń w okresie świątecznym.

Pierwotny plan zakładał, że po 1 grudnia w Irlandii przywrócony zostanie Poziom 3 restrykcji. Na tym poziomie jednak obowiązuje zakaz poruszania się poza obszar hrabstwa oraz zakaz odwiedzin w domu lub ogrodzie, z wyjątkiem wizyt w ważnych celach (opieka nad dziećmi, osobami starszymi, chorymi, mieszkającymi samotnie).

Restauracje i kawiarnie mogą serwować jedzenie na wynos i z dostawą. Dozwolone jest też serwowanie posiłków na zewnątrz lokalu – dla maksymalnie 15 osób. 

Przy powrocie do Poziomu 2 restrykcji możliwe jest poruszanie się poza granicą hrabstwa. Można też będzie przyjmować 6 gości w swoim domu. Restauracje i kawiarnie będą mogły serwować dania wewnątrz lokalu (z zachowaniem reżimu sanitarnego).

Tymczasem Irlandia Północna przymierza się do zniesienia obostrzeń i ponownego otwarcia sklepów. Pojawiła się więc obawa, że przy Poziomie 3 mieszkańcy Irlandii wyruszą na północ, aby móc zrobić swoje świąteczne zakupy.