Rząd rezygnuje z reformy świadczeń po protestach w Irlandii

Po szerokiej krytyce irlandzki rząd postanowił wycofać kontrowersyjne propozycje reformy.

Po szerokiej krytyce ze strony aktywistów na rzecz praw osób niepełnosprawnych, irlandzki rząd postanowił wycofać kontrowersyjne propozycje reformy.

Reforma w Irlandii

Rządowy plan zawarty w Green Paper Departamentu ds. Ochrony Społecznej, spotkał się z ostrą reakcją społeczności i jej obrońców. Plan ten zakładał wprowadzenie trójstopniowego systemu oceny zdolności do pracy osób niepełnosprawnych.

Kontrowersje wzbudziła głównie propozycja medycznej oceny zdolności do pracy, prowadzonej przez pracowników departamentu.

W odpowiedzi na zorganizowane w ostatnich miesiącach protesty, Minister Ochrony Społecznej, Heather Humphreys, ogłosiła rezygnację z dalszego wdrażania proponowanych zmian.

Minister powiedziała:

Słuchając wyrażonych obaw, uważam, że potrzebujemy nowego spojrzenia na to, jak najlepiej wspierać osoby z niepełnosprawnościami. Najlepiej osiągniemy to poprzez nowo utworzony Komitet Gabinetowy ds. Niepełnosprawności.

Niezależny senator Tom Clonan ostrzegał, wskazując na podobne systemy w Wielkiej Brytanii, które doprowadziły do tragicznych skutków, w tym wzrostu liczby samobójstw.

Organizacje społeczne w Irlandii

Organizacje społeczne, takie jak Access for All Ireland oraz Disabled Artists and Disabled Academics (DADA), przyjęły z zadowoleniem decyzję o wycofaniu się z Green Papers.

„Osoby niepełnosprawne byłyby oceniane na tej podstawie, co jest nie do pomyślenia i nieludzkie,” skomentował rzecznik DADA.

Dr Margaret Kennedy, współzałożycielka koalicji Scrap the Green Paper, zwróciła uwagę na gotowość społeczności niepełnosprawnych do rozmów z rządem.

W odpowiedzi na krytykę, rząd zapowiedział, że uzyskane informacje zwrotne zostaną wykorzystane do przeglądu wsparcia i usług dla osób niepełnosprawnych, co koordynować będzie nowo utworzony komitet.