POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Propozycje mają być omówione przez ekspertów ds. zdrowia publicznego w Irlandii.

Jeszcze przed końcem tego lata możliwe jest w Irlandii zniesienie kolejnych ograniczeń, które nie zostały ujęte w planie The Path Ahead.

Dystans społeczny

Według doniesień, jakie pojawiły się w irlandzkiej prasie, rząd rozważa całkowite zniesienie zasady utrzymywania dystansu społecznego, a także wcześniejszy powrót pracowników do biur.

Zasada zachowania dwumetrowego dystansu społecznego ma zostać zniesiona, gdy „masa krytyczna” populacji kraju zostania zaszczepiona przeciwko Covid-19 – jak twierdzi jeden z ministrów.

Będzie to możliwe, jeśli nie będzie problemów w dostawach szczepionek i jeśli nie pojawią się nowe, odporne na szczepionkę warianty. Według informatora stanie się to najpóźniej przed końcem sierpnia.

Jednak maseczki na twarzy pozostaną wymogiem, podobnie ograniczenia liczby klientów w pubach, restauracjach i innych pomieszczeniach zamkniętych. Te zasady będą obowiązywać jeszcze przez dłuższy czas.

Powrót pracowników

Tymczasem Leo Varadkar wnioskuje o wcześniejszy powrót pracowników do biur. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami rządu miało to nastąpić dopiero we wrześniu.

Jednak były Taoiseach chciałby przyspieszyć ten ruch o miesiąc. Eksperci z Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) mają więc rozważyć stopniowy powrót do biur już w sierpniu.

Leo Varadkar uważa, że będzie to korzystne, ponieważ pracownicy biurowi będą mogli przyzwyczaić się do nowej rutyny jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Wicepremier zaznacza przy tym, że rząd w dalszym ciągu będzie zachęcać do kontynuowania pracy zdalnej, tam gdzie jest to możliwe.

Natomiast w najbliższym czasie Ministerstwo ds. Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia przygotuje plan bezpiecznego powrotu pracowników do miejsc pracy.

Wśród omawianych kwestii pojawią się między innymi testy antygenowe, poprawienie wentylacji, rozmieszczenie stanowisk pracy, harmonogram sprzątania czy unikanie gromadzenia się w pomieszczeniach socjalnych i windach.