Minister Helen McEntee zmienia projekt kontrowersyjnej ustawy w Irlandii.
Minister Sprawiedliwości, Helen McEntee, ogłosiła zmiany w projekcie ustawy dotyczącej przestępstw związanych z nienawiścią.
Nowa ustawa w Irlandii
Minister McEntee potwierdziła, że usunięte zostaną elementy projektu ustawy dotyczące podżegania do przemocy i nienawiści, natomiast przepisy dotyczące przestępstw z nienawiści pozostaną w mocy.
Zmiany te wynikają z braku konsensusu politycznego oraz wątpliwości związanych z definicją mowy nienawiści i jej wpływem na wolność słowa.
Politycy od miesięcy dyskutowali nad treścią ustawy, która miała zaktualizować prawo o podżeganiu do nienawiści z 1989 roku i wprowadzić przepisy uznające nienawiść za okoliczność obciążającą przy niektórych przestępstwach.
Zmiana przepisów w Irlandii
Minister McEntee poinformowała, że projekt ustawy Criminal Justice (Incitement to Violence or Hatred and Hate Offences) Bill 2022 zostanie poprawiony na etapie prac komisji w Seanad.
Element dotyczący podżegania do nienawiści zostanie rozpatrzony w późniejszym czasie, ponieważ nie uzyskał poparcia.
Aby wprowadzić nowe przepisy dotyczące mowy nienawiści, potrzebujemy konsensusu, którego w tej chwili nie mamy. Jednak jestem zdecydowana wprowadzić nowe prawo, aby osoby atakowane wyłącznie z powodu tego, kim są, mogły liczyć na sprawiedliwość w postaci surowszych kar dla sprawców.
Minister dodała, że latem przedstawiła zmiany w projekcie ustawy liderom trzech partii koalicyjnych, podkreślając konieczność zaostrzenia przepisów dotyczących przestępstw motywowanych nienawiścią.
Nowe przepisy w Irlandii
Nowe przepisy przewidują wyższe kary więzienia dla osób, które popełniły przestępstwa motywowane nienawiścią.
Oznacza to, że napaść lub zniszczenie mienia będą skutkować surowszymi wyrokami, jeśli nienawiść zostanie uznana za motyw przestępstwa.
Minister McEntee podkreśliła, że chce, aby nowe przepisy wysłały jasny sygnał: „Jeśli zaatakujesz osobę lub grupę osób tylko dlatego, kim są, jaki mają kolor skóry lub skąd pochodzą, czeka cię surowszy wyrok”.
Irlandia jest obecnie jedynym krajem w Europie, który nie ma ustawy o przestępstwach motywowanych nienawiścią, co, jak podkreśliła minister, musi się zmienić.
Kontrowersyjne przepisy
Projekt ustawy od początku budził kontrowersje. Przepisy były krytykowane przez polityków, organizacje wspierające wolność słowa, a także miliardera Elona Muska, który obawia się, że ograniczą one swobodę wypowiedzi.
Główne zastrzeżenia dotyczyły niejasnej definicji mowy nienawiści oraz rozszerzenia kategorii, których przepisy mogłyby dotyczyć.