Rząd zapowiada rekordową liczbę domów w Irlandii

Premier zapowiedział dostarczenie rekordowej liczby domów w Irlandii.

Taoiseach Leo Varadkar obiecał „pobić wszelkie rekordy” w zakresie budowy nowych i przystępnych cenowo domów w Irlandii.

Budżet 2024 w Irlandii

W obszernym wywiadzie dla programu Prime Time, premier stwierdził, że celem budżetu było głównie złagodzenie kryzysu kosztów utrzymania.

W ramach Budżetu 2024, do pakietu o wartości 14 mld euro włączono szereg jednorazowych dodatkowych płatności, co zostało skrytykowane przez partie opozycyjne za brak „wizji” i „ambicji”.

Jednak premier bronił tej decyzji twierdząc, że rząd chce pomóc ludziom w kosztach utrzymania:

Celem każdego rządu jest to, żeby standard życia ludzi rósł każdego roku, żeby ich dochody rosły szybciej niż inflacja, szybciej niż koszty utrzymania.
To się nie udało w zeszłym roku, ponieważ inflacja wyniosła aż 10%. Myślę, że w tym roku prawdopodobnie zobaczymy, że dochody będą się równoważyć z inflacją.
W przyszłym roku chcemy, żeby ludzie zarabiali więcej niż rok wcześniej, i to jest klucz do prawdziwej poprawy standardów życia.

Domy w Irlandii

Taoiseach Varadkar powiedział także, że budżet umożliwi budowę nowych przystępnych cenowo mieszkań w celu rozwiązania kryzysu mieszkaniowego i rosnącej bezdomności.

Stwierdził przy tym, że rząd przekroczył swój cel w zakresie budowy nowych domów w zeszłym roku, i podobnie stanie się tak w tym roku. Planuje nawet zwiększyć swoje cele na początku przyszłego roku.

Budżet Ministerstwa ds. Mieszkalnictwa na przyszły rok będzie największy w historii i przekroczy 5 mld euro.

Ma to pozwolić „pobić wszelkie rekordy”, jeśli chodzi o dostarczanie nowych domów, w tym domów socjalnych czy domów i mieszkań do wynajęcia w przystępnych cenach.

Premier Varadkar opisał bezdomność jako jeden z największych problemów, przed którym stoi obecnie kraj.

Od lipca 2023 roku w Irlandii z noclegu awaryjnego korzystało 12 847 osób. W porównaniu do sierpnia 2022 roku jest to o 1 886 więcej osób.