Jak wynika z najnowszych danych – są już pierwsze podwyżki cen żywności w sklepach w Irlandii.

Zgodnie z najnowszą prognozą ekonomiczną ceny produktów żywnościowych w Irlandii pójdą ostro do góry. Wpływać ma na to brak porozumienia w sprawie Brexitu.

Minister Finansów w Irlandii opublikował niedawno listę produktów, które mogą zdrożeć najwięcej – czytaj: Brexit a Irlandia – puste półki i podwyżki cen w sklepach

W raporcie sporządzonym przez Kantar Worldpanel stwierdzono, że w ciągu pierwszych 12 tygodni 2019 roku odnotowano wzrost cen żywności o 1.5%. Była to czwarta z kolei podwyżka w ostatnich miesiącach.

Największy wzrost cen odnotowano w przypadku czekolady i piwa – jest to podwyżka odpowiednio o 7.1% i 5.7%. Mrożone frytki zdrożały o 3.1%, a lody o 2.8%.

Podwyżki cen częściowo wynikają z silniejszego okresu funta w stosunku do euro, co czyni, że importowane z Wielkiej Brytanii towary są droższe dla irlandzkich sprzedawców.

Obserwuje się też, że irlandzcy konsumenci częściej sięgają po tańsze produkty, a te w ostatnich 12 tygodniach podrożały już o 4%. Na podwyżkach importowanych z Wielkiej Brytanii produktów mogą skorzystać właściciele niemieckich sieci sklepów jak Lidl czy Aldi.

Trzy przodujące sieci sklepów z żywnością w Irlandii: Dunnes Stores, Tesco i SuperValu będą zmuszone mieć dobrą ofertę dla swoich klientów, by ich utrzymać. Duża grupa społeczeństwa ponad lojalność może wybrać jednak niższe ceny.