POLONIA IRLANDIA

Śledztwo w sprawie fałszywych polis ubezpieczeniowych w Irlandii jest prowadzone już od 2018 roku.

Prawie 10.000 osób na drogach w Irlandii nie ma ważnej polisy ubezpieczeniowej. Śledztwo rozpoczęto już w 2018 roku, a sprawa jest rozwojowa.

Funkcjonariusze Gardy ściśle współpracują z firmami ubezpieczeniowymi w Irlandii w celu wykrycia polis uzyskanych w wyniku oszustwa. Od czasu rozpoczęcia śledztwa unieważniono już prawie 600 polis.

Kierowców poinformowano, że ich ubezpieczenie nie jest legalne, a więc nieważne i w przypadku kolizji lub wypadku ich pojazd może zostać skonfiskowany, a oni sami poniosą odpowiedzialność prawną za wykroczenia drogowe.

Przedstawiciele Insurance Ireland ostrzegają, by zachować czujność przy wyborze ubezpieczyciela. Lista autoryzowanych firm ubezpieczeniowych jest dostępna w Banku Centralnym.

Jak wynika z pierwszych wniosków oszuści celują głównie w obcokrajowców, którzy nie mają wystarczającej znajomości języka angielskiego. Podobnie fałszywi brokerzy wykorzystują sytuację kierowców z tymczasowym prawem jazdy.

Większość kierowców usilnie próbuje obniżyć koszty ubezpieczenia do minimum, a to przekłada się na ryzyko podpisania nieważnej w świetle prawa polisy.