W Europie wybuchła afera jajeczna w związku z wykryciem szkodliwej substancji w niektórych partiach jaj przeznaczonych do konsumpcji.

Jaja skażone fipronilem trafiły również do Irlandii – potwierdził przedstawiciel The Food Safety Authority of Ireland.

Afera jajeczna w Europie – jajka kurze zanieczyszczone fipronilem.

1 sierpnia belgijska agencja ochrony żywności AFSCA poinformowała, że produkowane w tym kraju jajka mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia stężenie szkodliwej substancji – fipronilu. Następnie okazało się, że AFSCA odnalazła substancję w jajkach już na początku czerwca i przez prawie dwa miesiące nie powiadomiła o tym opinii publicznej ani nie przekazała informacji do centrum ostrzegania Komisji Europejskiej. KE poinformowała, że o sprawie dowiedziała się 20 lipca.

W wyniku afery zamknięto setki farm, a sprzedaż dziesiątków milionów jaj została wstrzymana. Obecność fipronilu stwierdzono też w jajkach z Holandii. Skażone jaja trafiły również do innych krajów. Według rzecznika Komisji Europejskiej Daniela Rosario wykryto je także w Niemczech, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Irlandii, Włoch, Luksemburga, Rumunii, Polski, Słowacji, Słowenii i Danii. Na skażone jaja natrafiono również poza UE – w Szwajcarii i Hongkongu.

źródło: tvn24bis.pl

Czy Fipronil jest szkodliwy dla zdrowia?

Fipronil jest szkodliwy dla układu nerwowego. Długotrwałe narażenie na jego działanie może spowodować uszkodzenie wątroby, tarczycy i nerek. Może tez wywołać atak padaczki.

Jajka skażone fipronilem w Irlandii.

Wczoraj przedstawiciel The Food Safety Authority of Ireland (FSA) przyznał, że do Irlandii także trafiły zanieczyszczone jajka w czerwcu i lipcu tego roku. Szkodliwą substancję wykryto w sprowadzonych jajkach gotowanych oraz płynnych pasteryzowanych. Skażone jajka zostały wycofane z rynku.

Dodatkowo Stowarzyszenie Irlandzkich Farmerów zapewnia, że jajka z produkcji w Irlandii są w 100% bezpieczne.