Mieszkańcy Irlandii są proszeni o wzywanie karetki, chyba że jest to „absolutnie konieczne”.
Przedstawiciele ratownictwa medycznego w Irlandii apelują do mieszkańców o wzywanie karetek pogotowia wyłącznie w pilnych przypadkach. Ostrzegają, że służby medyczne są teraz niebezpiecznie przeciążone.
Służba zdrowia
W ostatnich tygodniach obserwuje się większą niż zazwyczaj liczbę zgłoszeń, a część z nich okazuje się być zbędna. W efekcie prowadzi to do opóźnień w dotarciu do pacjentów z zagrożeniem życia.
Dyrektor Generalny HSE, Paul Reid, także mówi o presji wywieranej na system opieki zdrowotnej w Irlandii. W jego opinii pacjenci z Covid-19 mają „nieproporcjonalny” wpływ na system w szpitalach.
Rosnąca liczba pacjentów z Covid-19 wiąże się ze wzmożonym stosowaniem środków bezpieczeństwa oraz ochroną pracowników i innych pacjentów.
Presja nad służbą zdrowia wynika też z dużej liczby osób zgłaszających się na oddziały ratunkowe oraz osób wymagających leczenia, które zostało opóźnione w wyniku pandemii.
Zawieszenie dostaw
Szef HSE zapowiedział także przerwę w dostawach szczepionek firm AstraZeneca i Janssen do Irlandii. Decyzja o zawieszeniu dalszych dostaw wynika z chęci uniknięcia „niepotrzebnego nagromadzenia i ewentualnego marnowania szczepionek”.
A podpisana niedawno umowa o dostawie szczepionek firmy Pfizer z Rumunii sprawia, że Irlandia skupia się teraz na szczepionkach mRNA ze względu na bardzo silną i stałą podaż tych preparatów.
Dyrektor Reid twierdzi, że kraje w całej Unii Europejskiej są obecnie nastawione na koncentrowanie się na szczepionkach mRNA – Pfizer i Moderna – do końca programu szczepień i wszelkich kampanii wzmacniających (dawki przypominającej).