POLONIA IRLANDIA

Mieszkańcy stolicy Irlandii martwią się czy bezpieczne jest spożywanie wody, która ma nieprzyjemny smak i nietypowy kolor.

Mieszkańcy kilku części Dublina zgłosili w ostatnim czasie niepokojący stan wody pitnej. Narzekają, że woda ma nietypowy kolor i nieprzyjemny smak.

Radny Sinn Féin, Daithí Doolan, stwierdził nawet, że woda „smakuje jak błoto” i mieszkańcy mają wątpliwości czy nadaje się ona do spożycia.

Sprawą zajęli się już pracownicy Irish Water. W swoim oświadczeniu stwierdzili jednak, że woda jest testowana codziennie i nadaje się do picia.

Irish Water potwierdza, że analiza mikrobiologiczna i chemiczna wody pitnej, przeprowadzona na wodzie produkowanej w jej stacjach uzdatniania wody obsługujących Dublin, jest „zgodna z przepisami dotyczącymi wody pitnej”.

W oświadczeniu stwierdzono, że:

zmiana smaku lub zapachu wody pitnej może wskazywać na zmianę procesu uzdatniania lub może wynikać z wpływu pogody na źródło wody lub obecności materii organicznej lub minerałów, które zostały zebrane jako woda przepływa przez system, z których żadna nie stanowi zagrożenia dla jakości wody pitnej.

Irish Water stwierdza też, że niektórzy ludzie mogą być bardziej wrażliwi na zmiany smaku lub zapachu wody pitnej.

Klienci, którzy mają pytania lub wątpliwości dotyczące jakości wody pitnej, powinni skontaktować się bezpośrednio za pośrednictwem centrum kontaktowego dla klientów, które działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu pod numerem 1850 278 278.