POLONIA IRLANDIA - GAZETA - WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Epidemia grypy w Irlandii zbiera śmiertelne żniwo a irlandzka służba zdrowie jest na skraju załamania.

W ostatnich dniach pojawia się coraz więcej informacji o ofiarach śmiertelnych epidemii grypy w Irlandii. Wśród ofiar jest Polak, który trafił do szpitala z powodu grypy. Kolejna informacja jest o irlandzkim sportowcu. Obaj mężczyźni zmarli z powodu powikłań związanych z grypą i to w kilkanaście godzin po przyjęciu do szpitala.

Epidemia grypy w Irlandii

Problem z miejscami dla pacjentów w szpitalach trwa już od wielu tygodni, ale teraz sytuacja jest dramatyczna. Pacjenci w karetkach zmuszeni są czekać na przyjęcie nawet do kilku godzin. Pielęgniarki nie są w stanie sprostać przeludnionym oddziałom i izbie przyjęć. Pacjenci często zmuszeni są czekać na krzesłach lub wózkach inwalidzkich na korytarzach.

Najbardziej przepełnione szpitale w Irlandii z powodu grypy

  • Cork University Hospital
  • Letterkenny General Hospital
  • University Hospital Limerick
  • St. Vincent’s University Hospital
  • St. Luke’s Hospital Kilkenny
  • Midland Regional Hospital w Mullingar

W wielu szpitalach wprowadzono restrykcje związane z liczbą odwiedzin pacjentów. Bezwględnie nie należy do szpitali przyprowadzać dzieci. HSE ponawia prośbę, by nie zgłaszać się z objawami grypopodobnymi na izbie przyjęć Accident and Emergency (A&E) w szpitalach.

Co ze szczepionkami przeciwko grypie w Irlandii?

Zdania na temat szczepień są podzielone. Są zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy. Niestety najnowsze informacje przedstawione przez ekspertów z HPSC (Health Protection Surveillance Centre) nie są optymistyczne. Szczepionki są skuteczne tylko w 50% – 60% w zapobieganiu hospitalizacji. Natomiast w 70% – 80% mogą uchronić przed śmiercią z powodu wirusa grypy. Żadna szczepionka nie chroni jednak w 100%.