Śmiertelny przypadek meningokoków w Irlandii - ostrzeżenie HSE

Przedstawiciele HSE opublikowali zawiadomienie i podali wczesne symptomy meningokokowego zapalenia opon mózgowych.

Przedstawiciele HSE potwierdzili śmiertelny przypadek choroby meningokokowej w Irlandii, do którego doszło pod konia września.

Choroba meningokokowa

Z podanych informacji wynika, że pacjentem była 20-kilkuletnia kobieta w hrabstwie Limerick. Na obecną chwilę jest to pojedynczy przypadek zapalenia opon mózgowych o tym podłożu.

W komunikacie poinformowano, że „ryzyko dla szerszej społeczności jest uważane za niskie”. Jednak przedstawiciele służby zdrowia apelują do mieszkańców o zapoznanie się z wczesnymi objawami tej choroby.

Symptomy zapalenia opon mózgowych to: silne bóle głowy, gorączka, wymioty, senność, dyskomfort związany z jasnym światłem, sztywność karku, wysypka.

W przypadku wątpliwości, pacjenci powinni natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, zaleca HSE.

Zapalenie opon mózgowych

Zapalenie opon mózgowych to poważna choroba polegająca na zapaleniu błon pokrywających mózg i rdzeń kręgowy.

Może być wywołana przez różne patogeny, głównie bakterie i wirusy. Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest mniej powszechne, ale zwykle poważniejsze niż wirusowe zapalenie opon mózgowych i wymaga pilnego leczenia antybiotykami.

Rodzice, którzy podejrzewają, że ich dziecko może mieć zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, powinni zadzwonić pod numer 999 lub natychmiast przywieźć je do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego, który zajmuje się dziećmi.