POLONIA IRLANDIA

Jest to jedna z największych epidemii grypy w Irlandii w ciągu ostatnich lat.

Przedstawiciele HSE potwierdzili, że 24 osoby w Irlandii zmarły bezpośrednio w wyniku grypy.

Mimo ostrzeżeń HSE, które regularnie pojawiają się w mediach już od kilku tygodni, tysiące osób z objawami grypopodobnymi szuka pomocy lekarza na ostrym dyżurze w szpitalach. Prowadzi to nie tylko do przepełnionych izb przyjęć, ale też znacznie przyczynia się do rozprzestrzeniania wirusa.

W tym sezonie w Irlandii największe żniwo zbiera wirus grypy typu B (65% wszystkich przypadków), a także australijska odmiana wirusa grypy (35% wszystkich przypadków). Tak jak się spodziewano – liczba chorych gwałtownie wzrosła po feriach świątecznych, kiedy uczniowie wrócili do szkoły.

Epidemia grypy została odnotowana już w każdym rejonie Irlandii. Ponad 1.000 osób wymagało hospitalizacji z powodu powikłań. W ubiegłym tygodniu z powodu grypy zmarło prawie 10 osób, w sumie od grudnia zmarły już 24 osoby. Były w nich osoby z każdej grupy wiekowej. Według przewidywań na koniec sezonu liczba ofiar tegorocznej epidemii grypy może wynieść nawet 110.

HSE spodziewa się dalszego wzrostu zachorowań przez następnych 5 tygodni. Ponowiono prośbę, by pacjenci z objawami grypopodobnymi zgłaszali się w pierwszej kolejności do lekarzy GP lub SouthDoc.