Rząd uznał, że nadszedł właściwy czas na usunięcie przepisu awaryjnego w Irlandii.

Rząd ogłosił program specjalnych płatności w wysokości do €1.860 dla tysięcy pracowników w Irlandii.

Wypłata

Do wypłaty będą uprawnieni zwolnieni pracownicy, którzy utracili lata pracy przebywając „w ciągu ostatnich kilku miesięcy na zasiłku PUP lub innym świadczeniu dla poszukujących pracy z powodu pandemii”.

Rząd zapewnia:

W sytuacjach zwolnienia zapewnimy Ci wypłatę maksymalnie do €1860, aby zrekompensować należne lata pracy, które utraciłeś nie z własnej winy.

Zwolnienie

Pracownicy będą również mogli ubiegać się o zwolnienie po 30 września, jeśli ich pracodawcy nie przyjmą ich z powrotem do pracy.

W marcu 2020 roku wprowadzono przepisy sekcji 12A ustawy o odprawach z 1967 r., zgodnie z którymi pracownicy nie mogli ubiegać się o zwolnienie. Przepisy zostały wprowadzone w celu zmniejszenia presji ciążącej na pracodawcach oraz „zmniejszenia liczby niewypłacalności i trwałej utraty miejsc pracy w trakcie pandemii”.

Nowy program

Rząd uznał teraz, że nadszedł właściwy czas na usunięcie tego przepisu awaryjnego. Plany będą wymagały opracowania przepisów, które rząd powinien uchwalić do Bożego Narodzenia. Zgodnie z założeniem, przepisy mają zacząć obowiązywać na początku przyszłego roku.

Program „zagwarantuje, że pracownicy nie pozostaną bez niczego, a pracodawcy nie będą obciążeni dużymi kosztami” – powiedział Leo Varadkar.

Pracodawcy, którzy nie będą w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych związanych z wypłatą odpraw ustawowych swoim pracownikom, będą mogli zaciągnąć pożyczki z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (SIF), początkowo bez odsetek i z dłuższym czasem na ich spłatę.

Więcej: enterprise.gov.ie