Spektakularna akcja ratunkowa w Irlandii - mężczyzna uwięziony w jaskini

Wieloagencyjna akcja ratunkowa w Irlandii była utrudniona z powodu wysoko utrzymującego się poziomu wody.

40-latek, który spędził prawie 22 godziny w jaskini w hrabstwie Mayo, został uratowany. Zakrojona na szeroką skalę akcja ratunkowa zakończyła się sukcesem.

Akcja ratunkowa w Irlandii

Służby ratownicze zostały zaalarmowane w sobotę przed godziną 18:00. W zgłoszeniu poinformowano, że dwie osoby zostały uwięzione w jaskini w kolumnie skalnej Downpatrick Head.

Na miejsce wyruszyły jednostki Garda Sub Qua, RNLI z Ballyglass oraz jednostki Irish Coast Guard z Killala/Ballyglass/Killybegs/Achill.

Do akcji dołączyli też miejscowi strażacy, pogotowie ratunkowe, wolontariusze Obrony Cywilnej oraz członkowie organizacji Irish Cave Rescue.

Przebywającym nieopodal kajakarzom udało się wydostać kobietę, zanim w jaskini przez przypływ zaczął podnosić się poziom wody.

Mężczyzna, który pozostał w jaskini, schronił się na półce skalnej, gdzie przez kolejną dobę czekał na ratunek.

Służby ratownicze przez cały ten czas utrzymywały z nim kontakt. Mężczyzna nie był ranny, lecz był bardzo osłabiony. Na szczęście 40-latek miał na sobie kombinezon piankowy, który uchronił go od hipotermii.

Kolumna Downpatrick Head

Niespokojna woda w jaskini utrudniała próby uratowania mężczyzny drogą morską. Podjęto więc decyzję o rozmieszczeniu zespołów linowych.

Po kilku godzinach udało im się zejść po linie z klifu nad jaskinią, a następnie przejść około 40 metrów na półkę skalną, gdzie schronił się mężczyzna.

W niedzielę tuż po godzinie 15:30 wydostano go na zewnątrz jaskini i helikopter zabrał go do szpitala. Z podanych informacji wynika, że jego stan jest określany jako dobry.