U wybrzeży Irlandii w ostatnich dniach zaobserwowano większą niż zazwyczaj liczbę rekinów słonecznych.

Przedstawiciele IBSP (Irish Basking Shark Project) poinformowali, że od kilku dni otrzymują informacje o zaobserwowanych przez mieszkańców rekinach słonecznych pławiących się u wybrzeży Irlandii.

Widok ten nie jest niczym szczególnym o tej porze roku, lecz tym razem zaobserwowano aż kilkadziesiąt okazów tych żarłaczy olbrzymich. W miniony weekend grupa surferów widziała prawie 30 rekinów w zatoce na zachodnim wybrzeżu hrabstwa Clare.

Rekiny zaobserwowano wzdłuż zachodniego wybrzeża – od hrabstwa Cork do hrabstwa Mayo, a także na południowo-wschodnim wybrzeżu hrabstwa Waterford.

Wiosna to czas, kiedy rekiny pławią się na irlandzkich wodach, jednak tym razem większa ich obecność spowodowana jest tym, że morze jest spokojne, jest dużo słońca, a w związku z obostrzeniami aktywność ludzi jest znacznie mniejsza.

Ostrzeżenie IBSP dla mieszkańców Irlandii

Przedstawiciele IBSP ostrzegają, by nie zbliżać się do napotkanych rekinów na odległość mniejszą niż 4 metry. Odradza się także wchodzenie do wody, by „popływać” z rekinami. Zamiast tego zaleca się podziwiać je z brzegu.

Osoby w łodziach czy kajakach proszone są o zachowanie odległości, by nie zakłócać naturalnego zachowania rekinów. Łodzie motorowe powinny pozostać w odległości co najmniej 100 metrów.

Pomimo gigantycznych rozmiarów i groźnego wyglądu rekiny te nie są agresywne i są nieszkodliwe dla nurków i płetwonurków. Ich cechą jest skłonność do wygrzewania się w słońcu tuż pod powierzchnią wody.