
Jest to decyzja podjęta w następstwie rosnącej liczby ataków na funkcjonariuszy w Irlandii.
Już niedługo dojdzie do skutku realizacja długo oczekiwanego projektu wyposażenia funkcjonariuszy Gardy w nowe narzędzia.
Uprawnienia Gardy
Minister Sprawiedliwości w Irlandii, Helen McEntee, potwierdziła, że pierwsze kamery nasobne (bodycam) zostaną wydane członkom Gardy przed końcem lata.
Członkowie An Garda Síochána zostali upoważnieni do rozpoczęcia zakupu kamer nasobnych, które będą rejestrować w formie zdjęć i filmów z dźwiękiem.
Zgodnie z przepisami, funkcjonariusze będą mogli używać kamer nasobnych tylko w określonych okolicznościach – na przykład jeśli uważają, że doszło do popełnienia przestępstwa lub gdy może dojść do popełnienia przestępstwa.
Inne sytuacje, w których funkcjonariusz Gardy będzie mógł włączyć kamery, to np. gdy uważa, że może potrzebować użycia siły, gdy wykonuje nakaz sądowy oraz gdy chce utrzymać porządek publiczny.
Jak zapewniała już wcześniej minister McEntee, korzystanie z kamer na mundurach „będzie podlegało odpowiednim normom, kontroli i nadzorowi”.
Nowe przepisy w Irlandii
Nowe przepisy w Irlandii mają chronić funkcjonariuszy przed atakami i agresywnym zachowaniem niektórych członków społeczeństwa.
Z najnowszych danych wynika, że od 2016 roku napadnięto na ponad 2000 funkcjonariuszy Gardy z pierwszej linii, z czego 186 ataków miało miejsce w tym roku.
Natomiast wzbudzająca kontrowersje ustawa o FRT (technologia rozpoznawania twarzy) zostanie opóźniona po sprzeciwie ze strony Partii Zielonych, a samodzielny projekt ustawy ma zostać przygotowany we wrześniu br.