Przedstawiciele INMO wzywają rząd do ogłoszenia stanu wyjątkowego z powodu kryzysu szpitalnego w Irlandii.

W środę 13/01/2021 przedstawiciele Irlandzkiej Organizacji Pielęgniarek i Położnych (INMO) zaapelowali do rządu o ogłoszenie stanu wyjątkowego w Irlandii. Ich zdaniem system w szpitalach nie jest w stanie poradzić sobie ze skalą kryzysu Covid-19.

Obecnie w szpitalach znajduje się 1.750 pacjentów z koronawirusem, w tym 158 osób przebywa na oddziałach intensywnej terapii. To rekordowe w tej pandemii liczby.

Według HSE w publicznym systemie szpitalnym są 24 wolne łóżka dla dorosłych. W 14 szpitalach ostrych nie ma już żadnych dostępnych łóżek na OIT.

Ponad 7.000 pracowników HSE nie wykonuje teraz swojej pracy – część z nich to osoby zakażone Covid-19, inni to bliskie kontakty osób zakażonych.

Wobec tak dużych braków kadrowych zdecydowano więc o wezwaniu do pracy osoby, które miały styczność z osobą zakażoną, lecz nie wykazują objawów Covid-19.

Anne O’Connor, Dyrektor Generalna HSE, powiedziała, że bezobjawowe bliskie kontakty są monitorowane podczas pracy przez ekspertów medycyny pracy. Dwa razy dziennie mierzona jest im też temperatura.

Z decyzją HSE nie zgadzają się członkowie INMO, którzy żądają zakończenia tego procederu. Domagają się też tymczasowego upaństwowienia szpitali prywatnych, zapewnienia opieki nad dziećmi pracownikom służby zdrowia oraz lepszego wyposażenia w środki ochronne PPE.