POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Przedstawiciele INMO wzywają rząd do ogłoszenia stanu wyjątkowego z powodu kryzysu szpitalnego w Irlandii.

W środę 13/01/2021 przedstawiciele Irlandzkiej Organizacji Pielęgniarek i Położnych (INMO) zaapelowali do rządu o ogłoszenie stanu wyjątkowego w Irlandii. Ich zdaniem system w szpitalach nie jest w stanie poradzić sobie ze skalą kryzysu Covid-19.

Obecnie w szpitalach znajduje się 1.750 pacjentów z koronawirusem, w tym 158 osób przebywa na oddziałach intensywnej terapii. To rekordowe w tej pandemii liczby.

Według HSE w publicznym systemie szpitalnym są 24 wolne łóżka dla dorosłych. W 14 szpitalach ostrych nie ma już żadnych dostępnych łóżek na OIT.

Ponad 7.000 pracowników HSE nie wykonuje teraz swojej pracy – część z nich to osoby zakażone Covid-19, inni to bliskie kontakty osób zakażonych.

Wobec tak dużych braków kadrowych zdecydowano więc o wezwaniu do pracy osoby, które miały styczność z osobą zakażoną, lecz nie wykazują objawów Covid-19.

Anne O’Connor, Dyrektor Generalna HSE, powiedziała, że bezobjawowe bliskie kontakty są monitorowane podczas pracy przez ekspertów medycyny pracy. Dwa razy dziennie mierzona jest im też temperatura.


DOŁĄCZ DO NAS NA YOU TUBE - ZASUBSKRYBUJ::

Z decyzją HSE nie zgadzają się członkowie INMO, którzy żądają zakończenia tego procederu. Domagają się też tymczasowego upaństwowienia szpitali prywatnych, zapewnienia opieki nad dziećmi pracownikom służby zdrowia oraz lepszego wyposażenia w środki ochronne PPE.