POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Premier Irlandii wypowiedział się na temat nierówności dochodów i wprowadzenia płacy Living Wage.

Od 01/02/2020 stawka płacy minimalnej w Irlandii wynosi €10.10 za godzinę pracy. Od 01/01/2021 stawka Minimum Wage wzrośnie do €10.20 za godzinę.

Rekomendowana stawka Living Wage na 2020/2021 to €12.30 za godzinę pracy. Różnica między tymi płacami będzie więc wynosić €2.10.

Na wprowadzenie pensji Living Wage zdecydowało się jedynie kilka firm, w tym IKEA Ireland, Lidl i Aldi. Nie pomogła nawet przeprowadzona w 2019 roku specjalna kampania.

Jednak teraz pokazało się światełko w tunelu – do sprawy wprowadzenia w Irlandii płacy zapewniającej możliwość utrzymania na minimalnym poziomie powrócił Taoiseach Micheál Martin.

Premier poinformował na przedświątecznym spotkaniu z dziennikarzami, że rząd ma się przyjrzeć wprowadzeniu Living Wage. Celem jest rozwiązanie problemu nierówności dochodów, które „ujawnił Covid-19”.

Szczególnie poddana analizie zostanie sytuacja nisko opłacanych pracowników, którzy podczas pandemii odegrali kluczową rolę.

Taoiseach powiedział, że ogólnie Irlandia jest lepsza od innych krajów pod względem nierówności dochodów. Mimo to rząd „musi się tym zająć”, a wychodząc z pandemii ma „znacznie większy stopień uznania i szacunku dla tej kwestii”.