Wicepremier Leo Varadkar wypowiedział się w kwestii wprowadzenia obowiązkowej stawki Living Wage w Irlandii.

Wicepremier Leo Varadkar poinformował, że jeszcze przed letnią przerwą w obradach ma zostać omówiona kwestia płacy Living Wage w Irlandii.

Living Wage

Living Wage to płaca oparta na kosztach utrzymania, „minimalny dochód niezbędny dla samotnego dorosłego pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, bez osób na utrzymaniu, aby zaspokoić jego podstawowe potrzeby i zapewnić minimalny akceptowalny standard życia”.

Od kilku lat rekomenduje się wprowadzenie Living Wage dla wszystkich pracowników w Irlandii. Obecnie jej stawka wynosi 12.90 euro za godzinę, natomiast stawka płacy minimalnej wynosi 10.50 euro za godzinę.

Jednak do tej pory tylko kilka firm w Irlandii zdecydowało się na jej wprowadzenie. Komisja ds. Niskich Płac szacuje, że około jedna piąta pełnoetatowych pracowników w kraju zarabia mniej niż wynosi Living Wage.

Plan rządu

Leo Varadkar poinformował właśnie, że Irlandia może stać się jednym z pierwszych państw, które zdecydowały się na wdrożenie obowiązkowej stawki Living Wage dla pracowników. Rząd planuje zająć się tą kwestią już w najbliższym czasie.

Nie jest jasne, czy po zatwierdzeniu projektu stawka Living Wage miałaby zastąpić obowiązującą teraz stawkę płacy minimalnej (Minimum Wage). Nie wiadomo też w jaki sposób powinna zostać wyliczona wysokość tej stawki.

Wicepremier zasugerował jedynie, że ewentualne wprowadzenie obowiązkowej stawki Living Wage może nastąpić z pięcioletnim wyprzedzeniem. Dzięki temu firmy w Irlandii miałyby „czas na planowanie, przygotowanie i dostosowanie”.