POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Według eksperta w Irlandii stosowanie paszportów szczepionkowych może być mechanizmem umożliwiającym powrót do normalności.

Prof. Kingston Mills z Trinity College w Dublinie uważa, że certyfikaty szczepień powinno się w Irlandii stosować na szerszą skalę. Jego zdaniem tzw. paszport szczepionkowy „powinien i może być mechanizmem umożliwiającym powrót do normalności”.

Certyfikaty

Immunolog twierdzi, że certyfikaty szczepień, które są obecnie wykorzystywane w podróżach, w pubach i restauracjach, mogłyby być stosowane także w innych miejscach:

Wydarzenia sportowe, wydarzenia kulturalne, wejścia do muzeów, kin… wszędzie, gdzie zgromadzi się duża grupa ludzi, ponieważ tam następuje transmisja wirusa.

Na obecną chwilę dowód szczepienia nie jest wymagany jako bilet wstępu do muzeów, teatrów, kin czy na wydarzenia sportowe w Irlandii.

Jednak jeszcze kilka miesięcy temu rząd nie wykluczał takiej możliwości. Stwierdzono wówczas, że z decyzją w tej kwestii należy się wstrzymać do czasu, aż zaszczepiona zostanie masa krytyczna populacji kraju.

Przepustka covidowa

Zgodnie z obecnymi przepisami kawiarnie, restauracje i puby mogą przyjmować w środku lokalu wyłącznie osoby w pełni zaszczepione oraz osoby, które wyleczyły się z Covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Przepisy o tzw. przepustkach covidowych mają obowiązywać do 9 października, a ich ewentualne przedłużenie będzie musiało zostać zatwierdzone przez parlament.