Strajk w służbie zdrowia w Irlandii. Podano daty

Pielęgniarki w Irlandii będą strajkować – podano już dokładne daty 24-godzinnych akcji protestacyjnych.

To będzie dopiero drugi tego typu strajk w 100-letniej historii związków pielęgniarek w Irlandii (INMO).

Niestety rozmowy związkowców z rządem w Irlandii nie przyniosły rezultatów – więcej informacji: Żądają podwyżki płac. Grożą strajkiem służby zdrowia w Irlandii. Podczas głosowania aż 95% pielęgniarek opowiedziało się za strajkiem. Planuje się przeprowadzenie akcji protestacyjnych przez kilka dni.

Pierwszy dzień strajku przypada w dniu 30 stycznia 2019 roku. Kolejne dni to: 5, 7, 12, 13 i 14 lutego. Członkowie związków INMO (Irish Nurses and Midwife’s Organisation) odejdą od stanowisk pracy na 24-godziny w każdym dniu strajku. Zapewniona będzie jedynie opieka pielęgniarek w sekcjach ratunkowych.

Związek pielęgniarek INMO zrzesza ponad 40.000 pielęgniarek i położnych, z których znaczna większość pracuje w sektorze publicznym w Irlandii. Ich żądania dotyczą poprawy płac oraz poprawy warunków pracy. Pielęgniarki są przeciążone obowiązkami podczas długich dyżurów, a ich wynagrodzenie nie jest współmierne do ich zaangażowania.

Przedstawiciele związków twierdzą, że strajk to ostateczność, na którą zdecydowano się wobec arogancji i ignorancji irlandzkiego rządu. Wielokrotnie w ciągu ostatnich lat zwracano uwagę na problemy pielęgniarek – niskie płace, nadgodziny oraz braki kadrowe. Jednak do tej pory Minister Zdrowia nie odpowiedział na ich potrzeby.

Wydział Zdrowia w Irlandii pod koniec 2018 roku wykazał przekroczenie rocznego planu wydatków o 655 milionów euro. Spotkało się to z ostrą krytyką rządu, który na sektor zdrowia przeznaczył w ubiegłym roku rekordową kwotę ponad 15 miliardów euro. Nie wiadomo więc jak zakończy się spór z INMO.